Bazilika Narodenia Panny Márie v Rajeckej Lesnej
Bazilika Narodenia Panny Márie v Rajeckej Lesnej
Kostol narodenia Panny Márie predstavuje významné pútnické miesto severozápadného Slovenska. Neogotický farský rímsko-katolícky kostol pochádza z roku 1866, aj keď jeho pôvod siaha až do začiatku 14. storočia. Z tohto obdobia sa zachovalo len presbytérium s relatívne zachovalými zvyškami gotických fresiek, ktoré lemujú aj celé presbytérium zaniknutého kostola, ktorý bol zasvätený MÁRII KRÁĽOVNEJ ANJELOV (zbúraný 1866). Čiastočne sú pokryté neskoršími farebnými vrstvami. Vzácne nástenné maľby tak znamenajú významnú kultúrno-historickú pamiatku reprezentujúcu monumentálnu maľbu.
7. septembra 2002 získal Kostol narodenia Panny Márie status „Basilica Minor“, a to vďaka dlhotrvajúcej tradícii uctievania Matky Ježišovej pútnikmi z celého Slovenska. Túto žiadosť tlmočil ešte v roku 1994 Jeho Eminencia Ján Chryzostom kardinál Korec. Rajecká Lesná sa zaraďuje medzi popredné pútnické miesta národného významu. Mariánska úcta charakterizuje toto religiózne miesto prakticky od 15. storočia. Z tohto obdobia pochádza aj Milostivá socha Panny Márie Friwaldskej.
Hlavné púte sa každoročne konajú na cirkevný sviatok Narodenia Panny Márie (8. september – hlavná púť), na hody, vo sviatok Najsvätejšej Trojice (jún) a vo sviatok sv. Anny. V Bazilike ako pápežskom chráme sa má podľa cirkevnej tradície umiestniť napr. znak Svätého Otca alebo aj znak Apoštolského stolca. Pápežský znak (skrížené kľúče) je možné používať na zástavách, na rúchach a na pečati Baziliky.